راه های پیشگیری و روش های موثر درمان های رایج در دامپروری

راه های پیشگیری و روش های موثر درمان های رایج در دامپروری

کارگاه آموزش راه های پیشگیری و روش های موثر درمان های رایج در دامپروری توسط کشت و صنعت و دامپروری صنایع شیر ایران در 12 و 13 بهمن برگزار گردید. در این دوره پروفسور نوری از اعضای هیئت علمی گروه دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز بعنوان استاد دوره حضور داشتند که به بررسی بیماری های مختلف دام پرداختند.

راه های پیشگیری و روش های موثر درمان های

در این کارگاه آموزشی پروفسور نوری در خصوص پیشگیری و درمان  برخی از بیماریهای مهم دامی از جمله تب برفکی، شاربن، شاربن علامتی، لمپی اسکین و . . . آموزش های لازم رو ارائه دادند. در ادامه کارگاه مهمانان به همراه پروفسور نوری با همراهی مدیر عامل و کارکنان شرکت کشت و صنعت و دامپروری صنایع شیر ایران از این شرکت بازدید نمودند.

راه های پیشگیری و روش های موثر درمان های

پروفسور نوری در خصوص بیماری شاربن علامتی بیان داشتند که این بیماری بیشتر در گوساله های 4تا24 ماهه دیده میشود.ابتلاءدر سنسن بالاتر و پائین تر نیز گزارش شده است.اسپور باکتری در خاک و مراتع وجود داشته میتواند باعث آلودگی شود. در گاو تب بالا ، توقف حركات شكمبه و قطع اشتها، افزايش تنفس از علائم اوليه این بيماري است . در ابتدا محل ضايعه متورم،دردناك و گرم شده كه بعدا سرد ، گاز دار و بدون درد مي گردد.

گاو ها قبل از مرگ دچار لنگش میباشند و قسمت بالای پای در گیر کاملا متورم است.بیماران دپرس بوده میلی به غذا ندارند و حرکات شکمبه آنها متوقف میباشد.تعداد ضربان قلب 100تا120 ضربه در دقیقه بوده درجه حرارت ببالای 41 درجه سانتیگراد میرسد.در برخی از گاوان درجه حرارت بالا نمیرود.تمام عضلات از جمله عضله قلب ممکن است درگیر شوند. واکسن این بیماری حاوی باکترین توکسویید کلستریدیوم شووای و فرمالدئید بعنوان غیر فعال کننده میباشد. واکسن سوسپانسیون کشته است. در مواردیکه گوساله از مادر ایمن متولد شده و آغوز دریافت نموده است واکسن در 3 ماهگی تزریق میشود.در مواردیکه حیوان برای اول بار واکسن دریافت میکند 2تا3 هفته پس از دریافت اولین واکسن یک دوز دیگر تزریق شود و ازآن پس هر 6 ماه تا یکسال یکبار یاد آور داده شود.واکسن ساخت انستیتو رازی 3 میلی لیتر زیر جلدی برای گاو و گاومیش و 2 میلی لیتر زیر جلدی برای گوسفند استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 4 =